Autyzm dziecięcy

mikolaj_terapiaAutyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcje pracy mózgu. Autyzm ma wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów socjalnych i porozumiewania się. Dzieci i dorośli z autyzmem najczęściej mają kłopoty z komunikacją w grupie i wspólnych czynnościach. Zaburzenia utrudniają im porozumienie z innymi i stosunek do świata zewnętrznego. Najnowsze badania wykazują, że na 150 dzieci przypada 1 dziecko autystyczne.

 Autyzm charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowości w zakresie trzech sfer funkcjonowania człowieka:

  • ·         interakcji społecznych- uniemożliwiające prawidłowe poznawanie świata i funkcjonowanie w społeczeństwie
  • ·         komunikacji – opóźnienie rozwoju mowy
  • ·         zachowania – charakteryzującego się sztywnością i powtarzalnością (stereotypią).

U osób z autyzmem występuje również szereg zaburzeń integracji sensorycznej (SI), jak nadwrażliwość wzrokowa, słuchowa czy nadwrażliwość na dotyk, hipotomia (zmniejszenie napięcia mięśni), jak również silne reakcje lękowe.

Różnice między dziećmi autystycznymi są ogromne.

Niektóre, z mniejszym stopniem autyzmu, mogą okazywać tylko niewielkie opóźnienie mowy i większe problemy w kontaktach z otoczeniem. Mogą mieć przeciętnie lub ponadprzeciętnie rozwiniętą mowę, lecz maja kłopoty z wyobraźnią, lub ze współuczestniczeniem w grze z rówieśnikami. Inne dzieci, z większym stopniem autyzmu, mogą potrzebować pomocy z codziennymi potrzebami jak przejście przez ulice lub zrobienie zakupów.

W przeciwieństwie do ogólnej opinii, wiele dzieci i dorosłych z autyzmem utrzymuje kontakt wzrokowy, okazuje uczucia, uśmiecha się i śmieje oraz okazuje całą gamę innych emocji, ale w różnym stopniu. Tak jak inne dzieci chorzy reagują pozytywnie lub negatywnie na środowisko. Autyzm może oddziaływać na to jak reagują i utrudnić im kontrolowanie ciała i umysłu.

Choroba z czasem może zmienić się lub nawet ustąpić. Jakkolwiek nikt nie może przewidzieć przyszłości, to są osoby autystyczne, które prowadzą samodzielne życie. Przy właściwej opiece i specjalistycznej terapii wiele zachowań autystycznych może być zmienionych na lepsze, nawet do momentu, gdzie mogą one ustąpić. Niestety, większość dzieci i dorosłych będzie okazywała pewne stopnie autyzmu przez całe życie.

fundacja